Cuma, Temmuz 21, 2006

Cecilia Bartoli


Efendim hastalığımdan yeni kurtulmuş, evde miskin düzeninde otururken çalan telefonda, bir nevi patron ama gönül insanım Bay Cenk' in telefonuyla irkildiğim gibi telefonda söyledikleriyle kalakaldım. Zat- ı muhterem orkestranın lut sanatçısıyla tanışmış ve 2 adet davetiye elde etmiş ancak elde olmayan sebepler kendisini bana döndürmüştür.
Ancak konseri heyecanla beklerken, beklenmedik bir sürprizle yanıma Aydın ve Randy Esen oturmasıyla bilincimde bir bulanma durumu vuku buldu. Aydın ve Randy Esen 'le tanışıp bir parça konuştuktan sonra artık hepimiz konseri beklemeye başladık. Cecilia Bartoli, Şef Petra Müllejans yönetimindeki Freiburg Barok Orkestrası eşliğinde sahnede adeta devleşti. Doğadaki ses çıkartma kabiliyeti olan her canlıyı kıskandıracak kadar müthiş bir sese sahip olan Bartoli sahnede herkesi adeta büyüledi. Her eserin ardından herkesin elleri parçalanırcasına alkışlamasından da bunu gözlemleme şansı buldum.
Konserdeki eserler sırasıyla:
  • Alessandro Scarlatti - San Filippo Neri' den Carita' nın arya ve resitatifi:Qui resta...L'Alta Roma
  • Antonio Caldara - Il Trionfo dell'Innocenza' dan Santa Eugina' nın aryası:Vanne pentita
    - La Castitá al Cimento'dan Flavia Aryası:Sparga il senso
    - Santa Francesca Romana Uvertürü
  • Alessandro Scarlatti - Sedecia, re di Gerusalemme' den Ismaele' nin aryası:Caldo sangue
    - Sedecia, re di Gerusalemme' den Ismaele' nin arya ve resitatifi:Ahi qual cordoglio... Doppio afetto
  • Georg Friedrich Händel - Il Trionfodel Tempo e del Disinganno UvertürüHWV46a - Il Trionfo del Tempo e del Disinganno' dan Piacere' nin aryası: Chiudi, chiudi
    - Il Trionfo del Tempo e del Disinganno' dan Piacere' nin aryası: Lascia la spina
    - Il Trionfo del Tempo e dal Disinganno' dan Piacere' nin aryası: Come nembo che fugge col vento

    ARA
  • Arcangelo Corelli - Fa minör 12. Konçerto Grosso, Op. 6


  • Antonio Caldara
    - Il Martirio di Santa Caterina'dan Imperatrice'in arya ve resitatifi:Ahi qunto cieca...Come foco alla sua sfera,
    - Santa Francesca Romana'dan Sant Frecesca'nın aryası:Sí, piangete, pupille dolenti

  • Georg Friedrich Händel

    - Il Trionfo del Tempo e del Disinganno' dan Sonat
    - Il Trionfo del Tempo e del Disinganno' dan Piacere' nin aryası: Un leggiadro giovinetto
    - Il Trionfo del Tempo e del Disinganno' dan Bellezza' nın aryası: lo sperai trovar nel vero
    - La Resurrezione' den Disseratevi, o porte d'Averno

    şeklindeki Opera Proibita albümünü içeren muhteşem programın ardından 4 defa bis yaparak sonsuz bir haz içinde bizleri evlerimize yeni çıkmış olan kanatlarımızla uğurlamıştır. Daha önce albümü evde dinlerken Caldara 'nın "Sparga Il Senso" eserini dinlerken bunu söyleyenin insan olamayacağı düşüncesine kendimi inandırmıştım ancak eseri seslendirmesinin ardından öncelikli ağzımı kapamak suretiyle avuçarım patlarcasına alkışladığımı anımsıyorum. Ancak bunu söyleyerek diğer eserlere de haksızlık etmek istemem.
    Cecilia Bartoli' ye eşlik eden Freiburg Baroque Orchestra ve şef Petra Müllejans Aya İrini'nin atmosferinde o akustik müzik(elektriksiz müzik) huzur veren sesini her insanın duyması kanaatimi de berlirtmek isterim.
    Bis esnasında iki adet yine albümden biri Antonio Scarlatti' ye ait " Ecco Negl'Orti Tuoi...Che Dolce Simpatia" adlı eserini seslendiren sanatçının diğer eserinin adını duymakte güçlük çektiğim için maalesef ki yazamayacağım ve diğer eserler ise konserde seslendirdiği 2 eserden meydan geliyordu.
    Bu yazının da bir çözüm bölümüne ihtiyacı olduğu gözönünde bulundurulsa bize biletlerimizde "Sanatçı Kontenjanı" yazmasını sağlayan Freiburg Barok Orkestrası Lut sanatçısı Shizuko Noiri' ye teşekkürü bir borç bilir ve bu biletleri bize vermek zorunda kalan Bay Cenk' e kelime israfından kaçınarak çünkü ne dersem ifadesiz olacağı için susma hakkımı kullanıyorum ve gökten 3 elma düşmüş biri Cem' e biri Canhan' a sonuncusu ise Bay Cenk gibi iyi yürekli insanlara...

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home